Какво ни мотивира да работим в строителството?
Кои са факторите, които ни карат да продължаваме, въпреки трудностите?
Проектираш, съгласуваш, коригираш, надлежно надписваш и оразмеряваш чертежи. Въпреки това рано или късно се сблъскваш с обстоятелството, че някой не ги е разбрал, че нещо се е променило, нещо е убягнало и чака твоето решение. Ядосваш се, а същевременно с това осъзнаваш, че и на строителната площадка не е лесно. Да, да работиш в строителството има своите немалки трудности. Какво обаче ни мотивира да продължаваме да работим в тази сфера?
Основната мотивация рядко е финансова
И може би всеки ангажиран пряко в строителството човек у нас, би го казал. Всеки може да намери работа, която да му носи приходи, ако целта е само това. В строителството обаче не можеш да намериш работа, която да правиш половинчато. Без значение дали си архитект, ръководител или монтажник, лесно се разбира, ако не се стараеш в работата си. А за нея често се изискват знания и умения, трупани както с обучение, така и чрез опит.
Именно това е един от най-мотивиращите фактори – че правиш нещо с ръцете си, с ума си, че градиш. Но не можеш с лека ръка да премахнеш направеното. Небрежността се заплаща от всички по веригата и води до загубата на нечие време, труд и средства. И въпреки това продължаваме. Може би това е най-вече, защото..
В крайна сметка изградената среда остава
И това сякаш е най-големият двигател да не спираш да строиш. Много са хората, които могат да погледнат една сграда и да кажа „Аз съм я правил“. И това ще бъде напълно вярно – всеки има своята роля и своя принос в създаването й, без които тя не би могла да съществува. Архитектите, инженерите, инвеститорите, ръководителите, техниците и работниците, както и всички други, свързани по веригата, допринасят за създаването на пълноценна среда.
А как се справяме с трудностите?
Всеки среща различни трудности по пътя си – при архитектите и инженерите често това са графика и комуникацията, при инвеститорите и ръководителите – влизането в ясни времеви и финансови рамки и предотвратяване на рисковете, при строителите това са доставките и променливите условия на площадката. Обикновено всеки открива своя начин, учейки се и споделяйки опита си. За да може в крайна сметка всичко да сработи добре, най-важното е да проявяваме разбиране и уважение към чуждия труд, както и да не толерираме половинчата работа. Не трябва да позволяваме на времето да ни притиска, така че да взимаме недомислени решения.
Да, да работиш в строителството често е предизвикателство, но да участваме в нещо по-голямо от нас е най-силната мотивация, която ни кара да продължаваме да работим. За да можем да градим, ние ставаме част от комплексна, взаимносвързана система, зависеща от всеки един в нея.
Но ние не спираме да се борим, защото основите, които полагаме, остават за тези след нас!