Динамиката в корпоративните среди от последните десетина-двадесет години и непрестанно нарастващите и трансформиращи се нужди на бизнеса, създадоха явлението „co-working space“ (споделеното работно място).
И както нерядко се случва – първо в свръхпрактичните САЩ и оттам по широкия свят. Тези споделени работни места първоначално приютяват фрийлансъри, малки стартъпи, хора със свободни професии, тоест всеки, който иска работна среда, различна от вкъщи и кафенето, и който не бърза да се обвързва договорно и дългосрочно с наемането на офис. В апартаменти и къщи, в халета, лофтове и офис сгради; в идеалния център и в покрайнините на града, споделените работни места се наместват навсякъде и приемат всякакъв вид, за да привлекат т.нар. „градски дигитални номади“, и да им предоставят всичко необходимо за работен процес, но в среда различна от стандартния офис – интернет, принтери, офис оборудване, уют, зони за отдих, напитки, паркинг и още, и още.
Ковид предизвикателството
Началото на Ковид пандемията от преди две години и масовизирането на хоумофиса се отразиха на целия сектор с офис пространства. В това число и на коуъркинг местата. Първоначално изключително негативно и този бизнес е сред сериозно пострадалите. Днешните реалности отразяват променяната, която се случи в профила на потребителите. Ако до преди пандемията това са предимно фрийлансъри и начинаещи предприемачи, след нея в споделените работни места навлизат все повече от гейминг индустрията, финтех сектора и софтуерни компании. Големите бизнес центрове реагират бързо и правят споделените работни места съществена част от микса в офис сградите. Бизнесът и в момента е в процес на преосмисляне на цялостната концепция на функционирането си по отношение нуждата от ползването на офис, преминаването изцяло към хоумофиса или междинни форми, давайки ваучери на служителите си за споделени работни места.
Тенденции за бъдещето
Десет години след навлизането на тази услуга у нас през 2012 г., според различни източници, споделените офис пространства (co-working) в София са около 50 000 кв.м. През април в Мегапарк, София, се откриват нови 2500 кв.м офисна площ за споделено работно място. Специалисти в имотния пазар и операторите на тези услуги очакват интереса към този тип офис пространства и услуги да нараства и такива места да се откриват във всеки по-голям град. В някои от големите европейски столици делът на тези площи от общата офисна площ е около 5-6%, а в България – около 2%. Очакванията за сектора в международен план са тези проценти в рамките на 7-8 години да се увеличат до 25-30%. „С 25% ще расте търсенето на гъвкави работни пространства в следващите десет години“ е прогноза на финансовия директор в Puzl CowOrKing Николай Димов пред Bloomberg TV.
Защо интересът към споделеното работно място ще нараства?
Възходът на този тип услуга и тези работни места изглежда напълно предвидим и логичен към момента. Ето няколко от причините:
- Уютна среда: споделеното работно място е „продукт“ на потребителите си и отговаря на нуждите им по-добре от традиционните офиси и доскорошните алтернативи (дома и кафенето).
- Минимално обвързващо: изключително гъвкаво и приспособимо е към динамиката на предпочитанията по отношение на това какво плащаш, какво наемаш, за колко време наемаш.
- Финансово изгодно: добро решение е в посока минимализиране на разходи и усилия в първоначалното стартиране на бизнес.
- Удобства: глезотиите, които се стремят да предлагат споделените офис пространства, са в непрекъснат процес на развитие; грижата за доброто ментално и психологическо състояние на потребителите достига невиждани висоти.
За финал, ето в какви посоки ще се развива сектора, според най-вероятните сценарии от края на 2021 г. (някои вече може да са реалност): предстои сегментиране и профилиране, например като пространства само за жени, само за родители, само за хакери, както и в посока браншове – само за предприемачи в земеделския бизнес или в този с домашни любимци.
Автор: Ивайло Ганчев