Откъде да черпим идеи, когато сме в творчески застой?
Случвало се е на всички ни – дали като студенти, търсещи най-правилната функционална схема за семестриалния проект или като професионалисти, колебаейки се между многото подходящи варианти пред нашето проектантско решение. Факт е, че често се случва да изпаднем в така наречения „творчески застой“, който ни пречи да продължим напред с равномерни крачки. За да ви помогнем, ще ви представим 10 медийни източника, които ще ви вдъхновят да намерите подходящите решения. Не се плашете от това, че те са предимно на чужди езици – понякога изображенията ни казват повече, отколкото ни е необходимо.
Archdaily
Основан преди около 13 години, сайтът в момента е най-посещаваната страница за архитектура в света. Той е една от най-големите бази данни за проекти, като основната част от съдържанието му се състои от публикации, които архитектите сами изпращат на редакцията. Те са придружени с чертежи, а понякога и с детайли, така че лесно бихте могли да попаднете на решение, от което да ви „светне крушката“.
Dezeen
Сайтът е с няколко години по-стар от предния и от своя страна вече има свои собствени награди Dezeen Awards от 2018 г. През 2013 г. The Independent го обявава за една от 50-те уеб страници, без които не можем да живеем, а списание Time – за една от 100-те най-влиятелни сили в глобалния дизайн. Въпреки че и той в най-общи линии представя предимно проекти, сайтът е подходящ източник за черпене на новини в строителството.
Archinect
Това е най-подходящият източник, когато искате бързо да наваксате със случващото се в света на строителството. Информацията в сайта е предимно кратка и стегната, под формата на новини. Именно затова обаче можем да открием кои теми най-лесно ни вдъхновяват, така че да почерпим повече информация за тях.
Architectural Digest
Въпреки че става въпрос за медия в няколко направления, сякаш най-силната страна на Architectural Digest е нейната YouTube страница. Насочена към по-общата аудитория чрез теми, свързани по-скоро с лайфстайл, в нея ще откриете достатъчно богато видео съдържание. Ще можете да се „потопите“ в домовете на известни личности, където със сигурност ще се вдъхновите не само от високия клас строителство, но и от малките „хрумки“, които създават истинския комфорт.
Detail
Ако не знаете немски си заслужава да го научите само заради това списание. Както ни е известно, Германия е страна, в която технологичността и добрият детайл са на почит. Това може би е най-известното периодично издание в строителството, а във всеки брой действително има достатъчно на брой качествени детайли, които да ни подскажат добри решения и за нашите проекти.
99% Invisible
Съществуващото от 2010 г. радио шоу заема своето име от цитат на Бъкминстър Фулур: „99% от това, което си, е невидимо и недокосваемо.“ Целта на шоуто е да разкрие пред слушателите незабелязаните аспекти от дизайна, архитектурата и действията в изградената среда. Разбира се той разполага с предимството да може да бъде слушан, например дори по време на работа.
The Urbanist
Поредният източник на вдъхновение за тези, които имат време и обичат да слушат. Подкастът е част от Monocle – световна медия, състояща се от списание, 24-часова радиостанция, уебсайт и медиен бранд. В него се обсъждат актуални теми в градоустройството не само от архитектурно-строителна гледна точка, а и от социална. Слушайки го определено те кара да се замислиш над много важни теми.
Stroicast
Тук идва ред да споменем и нашият собствен локален Stroicast. Въпреки че е на възраст от само няколко месеца, подкастът говори за едни от най-актуланите теми, свързани със строителството в България. Той ще ви даде представа не само за мащабните сгради и инфраструктурни проекти у нас, а
и за теми, свъразни със строителството, като например недвижимите имоти.
Pinterest
Работеща на принципа на социална медия, тази платформа може най-лесно да ни вдъхнови, когато ние я насочим как. Това, което трябва да направим, е да създадем свой профил и да запазим няколко изображения, които ни вдъхновяват. Така страницата сама ще започне да ни предлага други сходни. Тя е изключително полезна за запазване на референтни обекти и тяхното систематизиране.
Печатни издания
Накрая, но не на последно място! Печатните издания са едни от най-добрите източници за вдъхновение в архитектурата и строителството. Често в тях са включени знакови сгради, класически детайли и решения, които ще можем да използваме години наред. Сами по себе си, изданията за архитектура и строителство са красиви и ни доставят удоволствие дори само да ги разглеждаме.
Разбира се е важно да избираме такива, които са ни полезни – най-често това са монографии, в които са включени чертежи и детайли от конкретни проекти. Въпреки че те често струват цяло състояние, определено си струва да ги имаме и използваме.
Това бяха нашите 10 предложения за източници на вдъхновение в строителството. Надяваме се, че вече сте отворили поне още 10 раздела в браузера си. А кой е вашият източник на вдъховение?